Faaliyetlerimiz

İstanbul Taksirle Yaralama Avukatı

İstanbul’da faaliyet gösteren Akkaş Hukuk ve Avukatlık Bürosu ceza avukatı kadrosu her türlü suç isnadı, cezai şikayet, kovuşturma, soruşturma, taksirle yaralama suçu ve diğer ceza davası konularında müvekkillerimize avukatlık ve danışmanlık hizmetleri sunmakta ve ceza mahkemelerinde kendilerini gerek müşteki vekili ve gerekse sanık müdafi olarak temsil etmektedir. İstanbul ceza avukatı ekibimiz ceza hukuku konusunda edindikleri 25 yıllık tecrübe ve uzmanlık çerçevesinde, müvekkillerimize en etkili sonucu sağlamak için hukuki destek vermektedirler.

İstanbul Taksirle Yaralama Avukatı

Taksirle yaralama suçu günlük hayatta sıklıkla karşılaşılabilen suçlardandır. Kanuna göre taksirle başkasının vücuduna acı veren veya sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olan kişi, üç aydan bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Taksirle yaralama suçu, belirtildiği üzere günlük hayatta sık sık karşımıza çıkabilmektedir; trafik kazalarında, iş hayatında, ev içinde ya da hekimlerin müdahalelerinde sıklıkla bu suç görülebilir.

Taksir, kişinin dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı davranarak neticesini istemediği bir sonucun oluşmasında karşımıza çıkar. Basit taksirde fail neticeyi öngörmez, istemez. Bilinçli taksirde ise fail neticeyi öngörür, istemez. Örnek olarak kişinin araba kullanırken hiç öngörmediği bir şekilde birine çarpmasında basit taksir söz konusudur. Ancak trafikte hızlı şekilde ilerleyen, araçların arasından kuralsız bir şekilde geçen ve “nasılsa bir şey olmaz” düşüncesi ile hareket eden kişi bakımından bilinçli taksir söz konusudur ve bu durum, basit taksire göre daha fazla cezayı gerektirir.

Bu suçun soruşturulması ve kovuşturulması şikâyete bağlıdır. Yani savcılık makamı kendiliğinden bu suç için harekete geçemez. Fakat bu suçun daha fazla cezayı gerektiren halleri söz konusudur ve bu durumların bilinçli taksirle ortaya çıkmasında şikâyet aranmaz, savcılık kendiliğinden harekete geçer. Suçun daha fazla cezayı gerektiren hallerinin kanunda sayılan ihtimallerinden bir kısmı şunlardır; Mağdurun duyularından veya organlarından birinin işlevinin sürekli zayıflaması, mağdurun vücudunda kemik kırılması, mağdurun konuşmasında sürekli zorluk, mağdurun yüzünde sabit iz, mağdurun yaşamını tehlikeye sokan bir durum, gebe bir kadının çocuğunun vaktinden önce doğması. Bu durumlarda ceza, yukarıda belirtilenlere göre yarı oranda artırılır.

İstanbul Taksirle Yaralama Avukatı

Yine Türk Ceza Kanunu’na göre taksirle yaralama fiili, mağdurun; İyileşmesi olanağı bulunmayan bir hastalığa veya bitkisel hayata girmesine, Duyularından veya organlarından birinin işlevinin yitirilmesine, Konuşma ya da çocuk yapma yeteneklerinin kaybolmasına, Yüzünün sürekli değişikliğine, Gebe bir kadının çocuğunun düşmesine neden olmuşsa, birinci fıkraya göre belirlenen ceza (yani ilk bölümde belirtilen temel ceza) bir kat artırılır.

Mağdur, suç nedeniyle zarar görmüştür. Fail ise istemediği bir neticeye sebebiyet vermiştir ve ceza alma ihtimali söz konusudur. Dolayısıyla her iki tarafın da haklarının korunması bakımından bir ceza hukuku avukatı ile görüşmesi yerinde olacaktır.

Türkiye’de Ceza Yargılaması

Ülkemizde ceza yargılaması Türk Ceza Kanunu ve Ceza Muhakemesi Kanunu ile yapılmaktadır. Türk Ceza Kanunu cezaları belirlerken, Ceza Muhakemesi Kanunu ise yargılamanın usul ve prosedürlerinin nasıl olacağını gösterir. Ceza davalarına ilişkin olarak avukatlarımız; Şikayet dilekçesi ve eklerini hazırlamakta, Kollukta ve Savcılıkta ifade alınması sırasında hazır bulunmakta ve Ağır Ceza Mahkemelerinde sanık müdafi ve müşteki vekili olarak hizmet vermektedirler.

Ceza avukatlarımız ayrıca Sulh Ceza ve Asliye Ceza Mahkemelerinde sanık müdafi ve müşteki vekili olarak müvekkillerimizi temsil etmekte, savcılıklarca verilen takipsizlik kararlarına ve mahkemelerce verilen tutuklama kararlarına itiraz etmekte, temyiz dilekçesi hazırlamakta ve cezaevinde tutuklu ve hükümlü ziyaretleri yapmaktadırlar. Ceza hukukunda uzman avukatlarımız; Alkollü Araç Kullanma, Dolandırıcılık, Gümrük Kaçakçılığı, Güveni Kötüye Kullanma, Kredi Kartı Dolandırıcılığı, Mala Zarar Verme, Taksirle Yaralama ve Vergi Kaçakçılığı ile ilgili suçlamalarda ve ceza davalarında savunma hazırlamakta ve duruşmalarda müvekkillerimizi temsil etmektedirler.

İstanbul Ceza Avukatı Olarak Hizmetlerimiz

  • Şikayet dilekçesi ve eklerinin hazırlanması
  • Kollukta ve Savcılıkta ifade alınması sırasında hazır bulunulması
  • Ağır Ceza Mahkemelerinde sanık müdafi ve müşteki vekili olunması
  • Asliye Ceza Mahkemelerinde sanık müdafi ve müşteki vekili olunması
  • Sulh Ceza Mahkemelerinde sanık müdafi ve müşteki vekili olunması
  • Savcılıklarca verilen takipsizlik kararlarına itiraz edilmesi
  • Tutuklama ve koruma kararlarına itiraz edilmesi
  • Temyiz dilekçesi hazırlanması
  • Cezaevinde tutuklu ve hükümlü ziyaretleri yapılması

İstanbul Taksirle Yaralama Avukatı için Bize Ulaşın

İstanbul‘da çalışmalarına devam eden Akkaş Hukuk Bürosu‘na ve İstanbul taksirle yaralama avukatı kadromuza İletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

error: Content is protected !!