Faaliyetlerimiz

Suç İşlemeye Tahrik Suçu ve Cezası

İstanbul ceza avukatı kadromuz suç işlemeye tahrik suçu ve cezası ile ilgili olarak müvekkillerimize 1992’den bugüne edindikleri tecrübe ile avukatlık ve danışmanlık hizmetleri sunmakta ve kendilerini ceza mahkemelerinde gerek müşteki vekili ve gerekse sanık müdafi olarak temsil etmektedir.Konu Başlıkları

Suçun Tanımı ve Tehlike Suçu Niteliği

Suç işlemeye tahrik suçu, hukuki niteliği itibariyle bir tehlike suçudur. Tehlike suçlarında, suç işlenmesi için belirli bir eylemin tamamlanmış olması gerekmez. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu‘nun 214. maddesinde düzenlenen “suç işlemeye alenen tahrik” suçu, belirli olmayan kimselerin suç işlemesi için alenen tahrik edilmesini içerir.

Suç İşlemeye Tahrik Suçunun Unsurları

Suç işlemeye tahrik suçu, failin belirli olmayan kişileri alenen suç işlemeye teşvik etmesiyle gerçekleşir. Tahrik edilen suç, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu veya diğer yasalarda ağırlaştırılmış müebbet hapis, müebbet hapis, hapis veya adli para cezasını gerektiren suçlardır.

Tahrik İçeriği ve Suçun Seçimlik Hareketleri

Tahrik, bir kişinin suç işleme amacına yönelik olarak diğer kişileri etkilemesi ve suça hazırlaması anlamına gelir. Tahrik edilen suçun belirli olması gerekir ancak failin suçun adını vermesine veya suçun detaylarını belirtmesine gerek yoktur. Suç işlemeye tahrik suçu genel ve tamamlayıcı bir suçtur, bu nedenle failin eylemi başka suçları oluşturuyorsa, suç işlemeye tahrik suçu oluşmaz.

Suçun Basın ve Yayın Yoluyla İşlenmesi

Suç işlemeye tahrik suçu basın ve yayın yoluyla işlendiğinde, verilecek ceza yarı oranına kadar artırılır. Ancak, haber verme sınırlarını aşmayan ve eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.

Suç İşlemeye Tahrik Suçu ve Cezası

Adli Para Cezası, Erteleme ve Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması

Suç işlemeye tahrik suçu nedeniyle hükmedilen hapis cezası 1 yıl veya altında ise adli para cezasına çevrilebilir. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması veya ertelenmesi de uygulanabilir.

Suçun Şikayet Süresi ve Zamanaşımı

Suç işlemeye tahrik suçu şikayete tabi olmadığından savcılık tarafından resen soruşturulur. Dava zamanaşımı süresi 8 yıldır ve bu süre içinde dava açılabilecektir.

Uzlaşma ve Görevli Mahkeme

Suç işlemeye tahrik suçu uzlaşma kapsamında değildir. Yargılamalar asliye ceza mahkemesi tarafından yapılır.

Suç İşlemeye Tahrik Suçu ve Cezası Avukatı için Bize Ulaşın

Akkaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosu olarak İstanbul’da ceza hukuku davalarıyla ilgili geniş bir deneyime sahibiz. Müvekkillerimize en iyi hukuki destek ve danışmanlığı sunma konusundaki kararlılığımızı sürdürüyoruz.

Ceza hukuku davaları, hukuki alanda hassas ve karmaşık bir alandır ve bu nedenle uzmanlığa, dikkate ve özenli bir çalışmaya ihtiyaç duyar. Büromuz ceza avukatları, müvekkillerimizin haklarını ve çıkarlarını korumak için tüm hukuki bilgi ve tecrübelerini kullanarak savunma stratejileri geliştirirken, adaletin sağlanmasına katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

Ceza hukuku davalarında müvekkillerimizin haklarını en iyi şekilde savunmak ve en iyi sonuçları elde etmek ve için yanınızdayız. Hukuk büromuza ve suç işlemeye tahrik suçu ve cezası ile ilgili sorularınız için ceza avukatı kadromuza İletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bu sayfayı sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz

error: Content is protected !!