Faaliyetlerimiz

Ses veya Görüntülerin Kayda Alınması Suçu Cezası, Unsurları, Süreci, Avukatı

İstanbul ceza avukatı kadromuz ses veya görüntülerin kayda alınması suçu ile ilgili olarak müvekkillerimize 1992’den bugüne edindikleri tecrübe ile avukatlık ve danışmanlık hizmetleri sunmakta ve kendilerini ceza mahkemelerinde gerek müşteki vekili ve gerekse sanık müdafi olarak temsil etmektedir.

Konu Başlıkları

Türk Ceza Kanunu‘nun ilgili maddesi, soruşturma ve kovuşturma evrelerindeki işlemler sırasındaki ses ve görüntülerin yetkisiz olarak kayda alınması veya nakledilmesini suç olarak tanımlamaktadır.

Ses veya Görüntülerin Kayda Alınması Suçunun Maddi Unsurları

Suçun oluşabilmesi için, soruşturma ve kovuşturma evrelerindeki ses veya görüntülerin yetkisiz olarak kayda alınması veya nakledilmesi gerekmektedir. Ancak, hâkim veya savcının uygun görmesi durumunda kayıt alma işlemi suç teşkil etmez. Yetkisiz olarak kayıt veya nakil işlemlerinin suç oluşturabilmesi için, bu işlemlerin yetkililerin izni olmaksızın yapılması gereklidir.

Adli Para Cezası, Erteleme ve HAGB

Suç nedeniyle hükmedilen hapis cezasının 1 yıl veya altında olması durumunda adli para cezasına çevrilebilir. Hükmen Açıklanmasının Geri Bırakılması (HAGB) kararı, 2 yıl veya altındaki hapis cezaları için uygulanabilirken, cezanın ertelenmesi kararı da mümkündür.

Suçun Şikayet Süresi ve Zamanaşımı

Ses veya görüntülerin kayda alınması suçu, şikayete tabi olmayan suçlardan biridir. Bu nedenle, savcılık tarafından resen soruşturulur ve şikayet süresi bulunmaz. Suçun zamanaşımı süresi ise olağan dava zamanaşımı süresi olan 8 yıldır.

Ses veya Görüntülerin Kayda Alınması Suçu

Uzlaşma

Ses veya görüntülerin kayda alınması suçu, uzlaşma kapsamında olan suçlar arasında değildir. Bu suç nedeniyle uzlaşma mümkün değildir.

Soruşturma, Kovuşturma ve Görevli Mahkeme

Yargılamalar asliye ceza mahkemesi tarafından gerçekleştirilir. Soruşturma aşamasında önödeme veya kamu davasının açılmasının ertelenmesi kararı uygulanabilir. Kovuşturma aşamasında ise basit yargılama usulü kullanılarak yargılama yapılabilir.

Ses veya görüntülerin kayda alınması suçu, hukuka aykırı olarak yetkisiz bir şekilde bu kayıtların alınması veya nakledilmesini içeren bir suçtur. Hukuki süreçte dikkatli bir değerlendirme yapılmalı ve suçun unsurları titizlikle incelenmelidir.

Ses veya Görüntülerin Kayda Alınması Suçu Avukatı için Bize Ulaşın

Akkaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosu olarak İstanbul’da ceza hukuku davalarıyla ilgili geniş bir deneyime sahibiz. Müvekkillerimize en iyi hukuki destek ve danışmanlığı sunma konusundaki kararlılığımızı sürdürüyoruz.

Ceza hukuku davaları, hukuki alanda hassas ve karmaşık bir alandır ve bu nedenle uzmanlığa, dikkate ve özenli bir çalışmaya ihtiyaç duyar. Büromuz ceza avukatları, müvekkillerimizin haklarını ve çıkarlarını korumak için tüm hukuki bilgi ve tecrübelerini kullanarak savunma stratejileri geliştirirken, adaletin sağlanmasına katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

Ceza hukuku davalarında müvekkillerimizin haklarını en iyi şekilde savunmak ve en iyi sonuçları elde etmek ve için yanınızdayız. Hukuk büromuza ve ses veya görüntülerin kayda alınması suçu ile ilgili sorularınız için ceza avukatı kadromuza İletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bu sayfayı sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz

error: Content is protected !!