Faaliyetlerimiz

Ödenmeyen Kira Bedeli Tahsili ve Kiracının Tahliyesi

Akkaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosu İstanbul gayrimenkul avukatı kadrosu 1992’den bugüne edindiği tecrübelerle müvekkillerimize ödenmeyen kira bedeli ile ilgili tahliye davası ve icra takibi açılması konularında avukatlık, arabuluculuk ve danışmanlık hizmetleri vermektedir.

Konu Başlıkları

Kira Bedelinin Ödenmemesi Durumunda Kiracının Tahliyesi Nedir?

Kira sözleşmeleri, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’nun (TBK) 299-356. maddeleri arasında düzenlenmiştir. Kiracının temel borcu, kira bedelini ödemesidir. Ancak kira bedeli ödenmezse, kiraya verenin tahliye talebinde bulunabileceği çeşitli yollar vardır.

Temerrüt Sebebi ile Tahliye Davası Açılması

Türk Borçlar Kanunu‘nun 315. maddesine göre, kiracının kira bedelini veya yan giderleri ödememesi durumunda kiraya veren yazılı olarak kiracıya süre vererek borcun ödenmesini isteyebilir. Bu süre en az 30 gün (çatılı işyerleri için) veya 10 gün (diğer kira sözleşmeleri için) olmalıdır. Kiracı süresinde ödeme yapmazsa, kiraya veren tahliye davası açabilir.

İki Haklı İhtar Çekilmesi ve Akabinde Tahliye Davası Açılması

TBK’nın 352. maddesine göre, kiracı bir kira yılı içinde iki haklı ihtara maruz kalırsa, kiraya veren tahliye davası açabilir. İhtarlarla birlikte, kiraya verenin taşınmazın bulunduğu yer Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurması gerekmektedir. Tahliye davası, ihtarların yapıldığı kira döneminin bitiminden itibaren bir ay içinde açılmalıdır.

Tahliye Talepli İcra Takibi Başlatılarak Kiracının Tahliyesi

Ödenmeyen Kira Bedeli durumunda, kiraya veren İcra ve İflas Kanunu’nun ilgili maddelerine göre tahliye talepli icra takibi başlatabilir. Kiracı, ödeme emrini aldıktan sonra 7 gün içinde itiraz etmelidir. Eğer kiracı itiraz etmez ve 30 gün içinde borcunu ödemezse, taşınmaz icra müdürlüğü aracılığıyla tahliye edilebilir.

Bu yöntemler, kira bedelinin ödenmemesi durumunda kiraya verenin takip edebileceği yasal yolları temsil etmektedir. Kiraya veren, duruma ve tercihlerine göre uygun olan yöntemi seçebilir ve kiracının tahliyesini talep edebilir.

Ödenmeyen Kira Bedeli için Avukatlarımıza Ulaşın

1992 yılından bu yana İstanbul’da faaliyet gösteren Akkaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosu, deneyimli bir avukat kadrosuyla ödenmeyen kira bedeli ile ilgili tahliye davaları açılması ve icraya verilmesi ve tahsilatın sağlanması süreçlerinde müvekkillerine etkin çözümler sunmaktadır. İstanbul’daki gayrimenkul avukatı ihtiyaçlarınız için bize İletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bu sayfayı sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz

error: Content is protected !!