Faaliyetlerimiz

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Suçu, Cezası

Ceza avukatlarımız kredi kartı dolandırıcılığı suçu konusunda müvekkillerimize 1992 yılından beri avukatlık ve danışmanlık hizmetleri sunmakta ve ceza mahkemelerinde kendilerini gerek müşteki vekili ve gerekse sanık müdafi olarak temsil etmektedir.

Konu Başlıkları

İstanbul ceza avukatı ekibimiz ceza hukuku davaları konusunda edindikleri deneyim ve bilgiler çerçevesinde, müvekkillerimize en etkili sonucu sağlamak için avukatlık ve danışmanlık hizmeti vermektedirler. Ülkemizde ceza yargılaması Türk Ceza Kanunu ve Ceza Muhakemesi Kanunu ile yapılmaktadır. Türk Ceza Kanunu cezaları belirlerken, Ceza Muhakemesi Kanunu ise yargılamanın usul ve prosedürlerinin nasıl olacağını gösterir.

Ceza davalarına ilişkin olarak ceza avukatı kadromuz; şikayet dilekçesi ve eklerini hazırlamakta, Kollukta ve Savcılıkta ifade alınması sırasında hazır bulunmakta ve Ağır Ceza Mahkemelerinde sanık müdafi ve müşteki vekili olarak hizmet vermektedirler.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Suçu ve Cezası

Toplum, sürekli geliştiğinden suçlar da bu doğrultuda değişmekte, genişlemektedir. Özellikle teknoloji, bilişim gibi alanlarda eski uygulamalarda düzenlenmeyen fiiller, günümüzde suç niteliğini kazanmıştır. Teknolojik gelişmelerin akabinde yaygınlaşan suç türlerinden biri de kredi kartları kullanıcılarına karşı işlenen suçlardır.

Bu suçlar, farklı şekillerde işlenebilir. Kartını kaybeden ya da kartını çaldıran kişinin kartı suçlular tarafından kullanılabilir. Kargodan gelmesi gereken kartlar gelmemiş, suçlularca kullanılmış olabilir ya da kart üzerindeki bilgiler profesyonel yöntemler ile değiştirilmiş olabilir.

Sahte kartların varlığı da ne yazık ki tartışmasızdır. Uygulamada ise ATM dolandırıcılığı, kart bilgilerinin kopyalanması, internet dolandırıcılığı, hesapların yönlendirilmesi gibi yöntemler en çok karşılaşılan yöntemlerdendir.

Tüm bu durumlarda suç oluşabilmektedir. Zira hak sahibinin rızası, bilgisi olmadan gerçekleştirilen eylemler, bu fiiller bağlamında suç teşkil edecektir.

Kredi kartı dolandırıcılığı, Türk Ceza Kanunu’nda Bilişim Suçları genel başlığında görülen hallerden biridir. Banka veya Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması başlığı altında düzenlenen bu suç için getirilen düzenlemeler şu şekildedir;

Başkasına ait bir banka veya kredi kartını, her ne suretle olursa olsun ele geçiren veya elinde bulunduran kimse, kart sahibinin veya kartın kendisine verilmesi gereken kişinin rızası olmaksızın bunu kullanarak veya kullandırtarak kendisine veya başkasına yarar sağlarsa, üç yıldan altı yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Suçu Avukatı

Başkalarına ait banka hesaplarıyla ilişkilendirilerek sahte banka veya kredi kartı üreten, satan, devreden, satın alan veya kabul eden kişi üç yıldan yedi yıla kadar hapis ve on bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.

Sahte oluşturulan veya üzerinde sahtecilik yapılan bir banka veya kredi kartını kullanmak suretiyle kendisine veya başkasına yarar sağlayan kişi, fiil daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, dört yıldan sekiz yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.

Görüldüğü üzere, kredi kartlarından kaynaklanabilecek ihtilaflarda kişiler ciddi şekilde mağdur olabilecek, suç şüphesi altında bulunanlar ise ciddi yaptırımlarla karşılaşabilecektir. Bu nedenle haklı olduğunu düşünen tarafın süreci uzman bir ceza avukatı vasıtası ile yürütmesinde fayda görülmektedir.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Suçu Avukatı için Bize Ulaşın

Akkaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosu olarak İstanbul’da ceza hukuku davalarıyla ilgili geniş bir deneyime sahibiz. Müvekkillerimize en iyi hukuki destek ve danışmanlığı sunma konusundaki kararlılığımızı sürdürüyoruz.

Ceza hukuku davaları, hukuki alanda hassas ve karmaşık bir alandır ve bu nedenle uzmanlığa, dikkate ve özenli bir çalışmaya ihtiyaç duyar. Büromuz, müşterilerimizin haklarını ve çıkarlarını korumak için hukuki bilgi ve tecrübemizi kullanarak savunma stratejileri geliştirirken, adaletin sağlanmasına katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

Ceza hukuku davalarında en iyi sonuçları elde etmek ve müvekkillerimizin haklarını en iyi şekilde savunmak için yanınızdayız. Hukuk büromuza ve ceza davaları ile ilgili sorularınız için ceza avukatı kadromuza İletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bu sayfayı sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz

error: Content is protected !!