Faaliyetlerimiz

Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Araç Olarak Kullanılması Suretiyle Dolandırıcılık Suçu

İstanbul ceza avukatı kadromuz kamu kurum dolandırıcılığı suçu ile ilgili olarak müvekkillerimize 1992’den bugüne edindikleri tecrübe ile avukatlık ve danışmanlık hizmetleri sunmakta ve kendilerini ceza mahkemelerinde gerek müşteki vekili ve gerekse sanık müdafi olarak temsil etmektedir.

Konu Başlıkları

Kamu Kurum Dolandırıcılığıyla İlgili Suç Unsurları

Dolandırıcılık suçunun oluşması için, bir kimseyi kandırabilecek nitelikte hileli davranışlarla hataya düşürüp, zararına veya başkasının zararına kendisine veya başkasına yarar sağlanması gerekmektedir. Hile, nitelikli bir yalandır ve hileli davranışlar, ağır, yoğun ve ustaca olmalıdır. Bu davranışlarla mağdur yanılgıya düşürülmeli ve yanıltma sonucunda yalanlara inanan mağdur, sanık veya başkasına haksız çıkar sağlamalıdır.

Kamu Kurum Dolandırıcılığı, nitelikli hâl kabul edilir. Bu kurumların adının değil, maddi varlığının kullanılması gerekmektedir. Örneğin, kamu kurumlarına ait belgelerin, kimliklerin, evrakların veya taşıtların kullanılması mağdurda güven oluşumunu sağlayabilir.

Kamu Kurum Dolandırıcılığı

Suçun oluşması için, kamu kurum ve kuruluşlarının araç olarak kullanılması yeterlidir; bu kurum ve kuruluşların zarar görmesi gerekli değildir. Suça teşebbüs aşamasında kalması mümkündür ve bu durumda cezada indirim söz konusudur.

Etkin pişmanlık hükümleri, suçtan zarar gören veya mağdurun zararını gideren fail için geçerlidir. Ancak, suçun teşebbüs aşamasında kalması durumunda etkin pişmanlık hükümleri uygulanamaz.

Suçun yargılanması ağır ceza mahkemesi tarafından yapılır. Suçun şikayete bağlı olmaması ve uzlaşma prosedürünün uygulanmaması gerekmektedir. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması, hapis cezasının ertelenmesi veya adli para cezasına çevrilmesi durumları, cezanın miktarına ve mahkeme tarafından belirlenen şartlara bağlıdır.

Kamu Kurum Dolandırıcılığı Suçu Avukatı için Bize Ulaşın

Akkaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosu olarak İstanbul’da ceza hukuku davalarıyla ilgili geniş bir deneyime sahibiz. Müvekkillerimize en iyi hukuki destek ve danışmanlığı sunma konusundaki kararlılığımızı sürdürüyoruz.

Ceza hukuku davaları, hukuki alanda hassas ve karmaşık bir alandır ve bu nedenle uzmanlığa, dikkate ve özenli bir çalışmaya ihtiyaç duyar. Büromuz ceza avukatları, müvekkillerimizin haklarını ve çıkarlarını korumak için tüm hukuki bilgi ve tecrübelerini kullanarak savunma stratejileri geliştirirken, adaletin sağlanmasına katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

Ceza hukuku davalarında müvekkillerimizin haklarını en iyi şekilde savunmak ve en iyi sonuçları elde etmek ve için yanınızdayız. Hukuk büromuza ve kamu kurum ve kuruluşlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık suçu ile ilgili sorularınız için ceza avukatı kadromuza İletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bu sayfayı sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz

error: Content is protected !!