Faaliyetlerimiz

Gözlem Altına Alma

İstanbul ceza avukatı kadromuz gözlem altına alma ile ilgili olarak müvekkillerimize 1992’den bugüne edindikleri tecrübe ile avukatlık ve danışmanlık hizmetleri sunmakta ve kendilerini ceza mahkemelerinde gerek müşteki vekili ve gerekse sanık müdafi olarak temsil etmektedir.

Konu Başlıkları

Gözlem altına alma, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu‘nun 74. maddesinde tanımlanan bir koruma tedbiridir. Bu tedbir, fiili işlediği yolunda kuvvetli şüpheler bulunan şüpheli veya sanığın akıl hastası olup olmadığını, eğer öyleyse ne zamandan beri hasta olduğunu ve hastalığının davranışları üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla resmi bir sağlık kurumunda hürriyeti kısıtlanarak gözlemlenmesini içerir.

Gözlem Altına Alma

Gözlem Altına Alma Kararının Amacı

Gözlem altına alma kararı, şüphelinin veya sanığın akıl sağlığıyla ilgili belirsizliklerin giderilmesini amaçlar. Bu kapsamda, şu hususların tespit edilmesi hedeflenir:

  • Şüpheli veya sanığın akıl hastası olup olmadığı,
  • Akıl hastalığı varsa ne zamandan beri olduğu,
  • Akıl hastalığının davranışlar üzerindeki etkisi.

Gözlem Altına Almanın Şartları

Gözlem altına alınma kararı, kişinin hürriyetini kısıtlayan ciddi bir adımdır ve sıkı koşullara bağlıdır. Bu koşullar şunlardır:

  1. Şüpheli veya sanığın suçu işlediğine dair kuvvetli şüphenin varlığı,
  2. Uzman hekimin gözlem altına almayı önermesi,
  3. Şüpheli veya sanığın Cumhuriyet Savcısı ve müdafi tarafından dinlenmesi,
  4. Kararın soruşturma veya kovuşturma evresinde sulh ceza hâkimi veya mahkeme tarafından verilmesi,
  5. Gözlem süresinin üç haftayı geçmemesi, ancak gerektiğinde üç haftayı geçmeyecek şekilde ek süreler verilebilmesi,
  6. Gözlem altına alınma kararı öncesinde şüphelinin veya sanığın mutlaka bir müdafii olması.

Gözlem Altına Alma Kararına İtiraz

Gözlem altına alma kararına karşı itiraz mümkündür ve bu itiraz kararın yerine getirilmesini durdurur. İtiraz süresi kararı öğrenildiği tarihten itibaren 7 gündür. İtiraz hakkında duruşma yapılmaksızın karar verilir, ancak gerekli görülürse Cumhuriyet savcısı ve müdafi veya vekil dinlenir.

Gözlem Altına Alma Avukatı için Bize Ulaşın

Akkaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosu olarak İstanbul’da ceza hukuku davalarıyla ilgili geniş bir deneyime sahibiz. Müvekkillerimize en iyi hukuki destek ve danışmanlığı sunma konusundaki kararlılığımızı sürdürüyoruz.

Ceza hukuku davaları, hukuki alanda hassas ve karmaşık bir alandır ve bu nedenle uzmanlığa, dikkate ve özenli bir çalışmaya ihtiyaç duyar. Büromuz ceza avukatları, müvekkillerimizin haklarını ve çıkarlarını korumak için tüm hukuki bilgi ve tecrübelerini kullanarak savunma stratejileri geliştirirken, adaletin sağlanmasına katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

Ceza hukuku davalarında müvekkillerimizin haklarını en iyi şekilde savunmak ve en iyi sonuçları elde etmek ve için yanınızdayız. Hukuk büromuza ve gözlem altına alma ile ilgili sorularınız için ceza avukatı kadromuza İletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bu sayfayı sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz

error: Content is protected !!