Faaliyetlerimiz

Alkollü Araç Kullanma Suçu, Cezası, Avukatı

Ceza avukatlarımız alkollü araç kullanma suçu, unsurları, cezası konularında müvekkillerimize 1992 yılından beri avukatlık ve danışmanlık hizmetleri sunmakta ve ceza mahkemelerinde kendilerini gerek müşteki vekili ve gerekse sanık müdafi olarak temsil etmektedir.

Konu Başlıkları

İstanbul ceza avukatı ekibimiz ceza hukuku davaları konusunda edindikleri deneyim ve bilgiler çerçevesinde, müvekkillerimize en etkili sonucu sağlamak için avukatlık ve danışmanlık hizmeti vermektedirler. Ülkemizde ceza yargılaması Türk Ceza Kanunu ve Ceza Muhakemesi Kanunu ile yapılmaktadır. Türk Ceza Kanunu cezaları belirlerken, Ceza Muhakemesi Kanunu ise yargılamanın usul ve prosedürlerinin nasıl olacağını gösterir.

Ceza davalarına ilişkin olarak ceza avukatı kadromuz; şikayet dilekçesi ve eklerini hazırlamakta, Kollukta ve Savcılıkta ifade alınması sırasında hazır bulunmakta ve Ağır Ceza Mahkemelerinde sanık müdafi ve müşteki vekili olarak hizmet vermektedirler.

Alkollü Araç Kullanma Suçu ve Cezası

Kişilerin irade yeteneğini etkilediğinden ya da tamamen kaldırdığından dolayı alkollü olarak araç kullanılması, belli şartların varlığında suç oluşturmaktadır. Öncelikle trafik güvenliğinin tehlikeye sokulması, Türk Ceza Kanunu’na göre suçtur.

Bu suç, farklı şekillerde işlenebilir. Alkollü araç kullanmak da bu ihtimallerden biridir. Türk Ceza Kanunu’na göre alkol ya da uyuşturucu madde etkisiyle ya da başka bir nedenle emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemeyecek halde olmasına rağmen araç kullanan kişi, iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaktadır.

Dolayısıyla alkollü araç kullanmak, trafik güvenliğinin tehlikeye sokulması suçunu oluşturmaktadır fakat alınan alkol, her zaman bu suçu oluşturmayabilir.

Normal şartlarda ticari araçlarda 20 (0.20), binek araçlarda ise 50 (0,50) promil ve üstü, aracın alkollü kullanıldığını göstermektedir. Bu durumlarda ehliyete el konulması, idari para cezası gibi bir takım yaptırımlar uygulanmaktadır.

Fakat aracın 100 (1,00) promil ve üstündeki bir alkol miktarı ile kullanılması durumunda yan yaptırımların yanında ayrıca trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu bakımından bir kamu davası da açılacaktır.

Diğer bir anlatımla, 100 promil altında araç kullanmanın yaptırımları söz konusudur. Ehliyete belli süre ile el konulması bu duruma örnektir. Fakat 100 promil ve üstünde kullanımlarda ise artık durum şahsi değil, kamunun düzeninin bozulması nedeniyle kamusal bir nitelik kazanır.

Yargıtay kararları ile Adli Tıp Kurumu değerlendirmelerinde insanın bilincini, iradesini alkol bakımından belirleyen eşik değerlerinin bu şekilde olduğu kabul edilmektedir. Bu eşik değerlerine riayet edilmemesi durumunda kişiler idari para cezası ile ve aynı zamanda da hapis cezası ile karşılaşabilmektedirler.

Alkollü Araç Kullanma Suçu Avukatı

Alkollü araç kullanma durumunda farklı neticeler oluşursa, bu suçlar ayrıca cezalandırılacaktır. Örneğin alkollü araç kullanılarak bir kişiye çarpılması halinde taksirle yaralama ya da taksirle öldürme suçları oluşabilecektir.

Her somut olay, farklı özellikler barındırdığından buna göre değerlendirme yapılması gerekmektedir. Suçun alkol etkisinde işlendiği ispat edilemezse beraat kararı verilmesi gerekmektedir, bu durum Yargıtay kararı ile de sabittir.

Alkol etkisinde araç kullanma sonucunda farklı ihtimallere göre idari para cezası, yaptırımlar ile hapis cezası söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle sürecin bir ceza hukuku avukatı ile yürütülmesi tavsiye edilmektedir.

Alkollü Araç Kullanma Suçu Avukatı için Bize Ulaşın

Akkaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosu olarak İstanbul’da ceza hukuku davalarıyla ilgili geniş bir deneyime sahibiz. Müvekkillerimize en iyi hukuki destek ve danışmanlığı sunma konusundaki kararlılığımızı sürdürüyoruz.

Ceza hukuku davaları, hukuki alanda hassas ve karmaşık bir alandır ve bu nedenle uzmanlığa, dikkate ve özenli bir çalışmaya ihtiyaç duyar. Büromuz, müşterilerimizin haklarını ve çıkarlarını korumak için hukuki bilgi ve tecrübemizi kullanarak savunma stratejileri geliştirirken, adaletin sağlanmasına katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

Ceza hukuku davalarında en iyi sonuçları elde etmek ve müvekkillerimizin haklarını en iyi şekilde savunmak için yanınızdayız. Hukuk büromuza ve ceza davaları ile ilgili sorularınız için ceza avukatı kadromuza İletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bu sayfayı sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz

error: Content is protected !!